dlaczego biuro rachunkowe
Dlaczego warto korzystać z usług biura księgowego?
December 21, 2018
księgowa
Dobry księgowy – komu i dlaczego jest potrzebny?
January 14, 2019

W jaki sposób zarejestrować własną firmę?

rejestracja firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Jeżeli jednak podjąłeś ambitną decyzję o prowadzeniu firmy, to nie uciekniesz przed tą formalnością. W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią Ci życie. Zapraszamy do uważnej lektury!

Centralna ewidencja i informacja o działalności gospodarczej

Jeżeli planujesz założyć firmę, to pierwszym miejscem, do którego musisz się udać, jest CEIDG. Moment wypełnienia formularza zgłoszeniowego, jest również  momentem, w którym wnioskujemy o nadanie indywidualnego numeru REGON i NIP. W CEIDG wybieramy również formę opodatkowania, któremu chcemy podlegać, czyli – najogólniej rzecz ujmując – zgłaszamy się jako pełnoprawny płatnik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W trakcie wypełniania formularza zobowiązani będziemy do podania rodzaju wykonywanej działalności.

Urząd Skarbowy

Po załatwieniu wszelkich formalności w CEIDG należy udać się do Urzędu Skarbowego celem rejestracji działalności. Należy dokonać tego w przeciągu siedmiu dni od złożenia wniosku – zwłaszcza jeżeli decydujemy się na rozliczenie VAT.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Jeszcze w tym samym tygodniu należy zgłosić się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pamiętaj, że jako właściciel firmy, dla ZUS-u jesteś nie tylko płatnikiem, ale i ubezpieczonym. W zależności od tego, czy założona firma będzie Twoim jedynym źródłem dochodu, czy jesteś zatrudniony gdzieś na etacie, to zobowiązany jesteś do wypełnienia druku ZUA lub ZZA.

Wskazanie informacji o księgowości firmy

Pamiętaj, że już w chwili rejestracji własnej działalności gospodarczej w CEIDG, jesteś zobowiązany do wskazania osoby odpowiedzialnej za prowadzenie Twoich ksiąg rachunkowych. Jeżeli jednak zależy Ci na spokoju, to warto odpowiednio wcześniej poszukać dobrego biura księgowego. Niektóre z nich pomagają lub całkowicie wyręczają świeżo upieczonego przedsiębiorcę w walce z formalnościami związanymi z zakładaniem własnej działalności gospodarczej. Decydując się na skonsultowanie swojego planu biznesowego z dobrym księgowym, zyskasz nie tylko merytoryczne wsparcie, ale i pomoc na każdym etapie załatwiania formalności.