Jednym z podstawowych obowiązków każdego przedsiębiorcy jest rozliczanie się z urzędem skarbowym. Wielu właścicieli firm, rozliczenia VAT spędzają sen z powiek, ponieważ nie posiadają oni fundamentalnej wiedzy, na temat funkcjonowania opodatkowania. To duży błąd, ponieważ niewiedza może powodować, że nasz podatek będzie dużo wyższy. Warto więc zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Podatek VAT to nic innego podatek od wartości dodanej. Jest to pojęcie, z którym spotykamy się każdego dnia podczas robienia zakupów. Obowiązek płacenia podatku ciąży na sprzedawcy, który zobowiązany jest rozliczać się z niego z odpowiednim Urzędem Skarbowym – to codzienność każdego przedsiębiorcy. Najczęściej jednak podatek ten jest przerzucany na kupujące.
Samo rozliczenie VAT odbywa się w sposobie miesięcznym lub kwartalnym – ustalamy to samodzielnie w odpowiednim Urzędzie Skarbowym. Na specjalnej deklaracji przedsiębiorca zbiera wszystkie wartość swoich zakupów oraz wartość swoich sprzedaży. Na tej podstawie oblicza różnicę między podatkiem należnym a naliczonym. Otrzymany wynik jest stawką podatku, którą należy uiścić.
Rozliczaniem VAT możemy zajmować się samodzielnie lub wynająć do tego zadania biuro księgowe. Jeżeli nie posiadamy wiedzy księgowej na odpowiednim poziomie, powinniśmy powierzyć to profesjonalistom. Błędne wyliczenie podatku VAT może mieć wiele negatywnych skutków – wiąże się to między innymi z karami nakładanymi przez urzędy skarbowe. Dobrze prowadzona księgowość to także szansa na płacenie mniejszych podatków VAT.