Karta podatkowa
Karta podatkowa
April 23, 2019
Podatki
Kilka słów o podatkach
July 26, 2019

Podatek liniowy

podatek

Podatek liniowy jest jedną z dostępnych form opodatkowania dochodu przez przedsiębiorców, którzy rozpoczynają swoją działalność. Jego zastosowanie może nieść ze sobą wiele korzyści, niemniej nie dla każdego okaże się opłacalne. Jakie podstawowe wady i zalety posiada podatek liniowy?

 

Podatek liniowy – co to jest?

Dochód osoby, która zdecydowała się na tę formę, będzie opodatkowany stałą stawką 19%. Oznacza to więc, że bez względu na wysokość dochodu, podatek będzie płacony według tego przelicznika. Z formy tej mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoją działalność samodzielnie, jak i wspólnicy w spółkach (niebędących osobą prawną). Chęć skorzystania z opodatkowania liniowego można zgłosić podczas rejestracji firmy w CEIDG.

 

Kiedy warto wybrać podatek liniowy?

 

Podatek liniowy, jak każda forma opodatkowania, ma swoje wady i zalety. Decydując się na tę formę, należy jednak uwzględnić wiele czynników (np. prognozowany dochód). Przed podjęciem decyzji, warto skorzystać z porady specjalisty, a także powierzyć mu obowiązkową ewidencję przy podatku liniowym.  Do wad tej formy z pewnością należy zaliczyć m.in. brak możliwości rozliczania się z małżonkiem, odliczenia ulg np. za dzieci, a także kwoty wolnej od podatku. Pozytywnymi aspektami tego rozwiązania są np. łatwiejszy sposób wyliczenia podatku (stała stawka) czy możliwość odliczenia od przychodu z działalności kosztów ich uzyskania. 

 

Eksperci uważają, że wybór podatku liniowego jest opłacalny przy wyższych dochodach – powyżej 100 tys. złotych. Spowodowane jest to m.in. brakiem możliwości uwzględniania ulg podatkowych. W sytuacji, gdy kwota ta nie przekracza 85 528 zł, stawka podatku jest wyższa w porównaniu do opodatkowania na zasadach ogólnych.