Domino - wznawianie działalności
W jaki sposób wznowić działalność gospodarczą?
August 1, 2019
VAT
Roliczenia VAT bez tajemnic
September 18, 2019

Najczęściej popełniane błędy przy rozliczaniu podatków

Błędy w rozliczeniu podatkowym

Obowiązek terminowego złożenia zeznania podatkowego przysparza wielu osobom niemałe trudności. Błąd w rozliczeniu może bowiem skutkować wezwaniem do urzędu skarbowego. Za sprawą dostępnych aplikacji wiele osób decyduje się na wypełnienie formularza samodzielnie. Nie oznacza to jednak, że nie pojawiają się w nich pewne pomyłki. Jakie są najczęściej popełniane błędy podczas rozliczania podatków?

 

Nieaktualne formularze

 

Warto pamiętać, że zmiany w przepisach podatkowych skutkują pojawieniem się nowych formularzy PIT. Rozliczanie podatków w oparciu o stare druki czy oprogramowanie niesie konieczność powtórnego wypełnienia. Formularze zmieniają się niemal co roku, więc nietrudno o pomyłkę.

 

Nieprawidłowa kolejność małżonków

 

Ta sytuacja dotyczy małżeństw, które rozliczają się razem. W zeznaniu muszą one wskazać: kto jest podatnikiem, a kto małżonkiem. Wszystkie dane ich dotyczące muszą być wpisane według określonego wzoru. Niestety, wiele par w dalszych częściach formularza myli ustaloną na początku kolejność. 

 

Źle zaokrąglane kwoty

 

Wielu podatników w trakcie sporządzania zeznania dokonuje nieprawidłowego zaokrąglenia liczb. Chodzi o to, aby kwoty z końcówkami poniżej 0,50 zł były wyrównywane w dół, z kolei kwoty powyżej były zaokrąglane w górę.

 

Nieuwzględnienie limitów

 

Osoby, które zdecydowały się na samodzielne rozliczenie podatków, bardzo często zapominają, że do określonej ulgi ustanowiony został pewien limit. Dotyczy to szczególnie podatników, którzy uzyskują przychody w wyniku zatrudnienia na kilku etatach. Niektóre kwoty powinny być jednak zmniejszane do wysokości uwzględnionych w przepisach.

 

Brak załącznika

 

Ta sytuacja odnosi się również do podatników, którzy w rozliczeniu wykazują kwoty przysługujących ulg. Niestety, nie każdy pamięta, że takie działanie musi być poparte za pomocą odpowiedniego załącznika. Powinien on być obowiązkowo złożony razem z zeznaniem podatkowym.

 

Jak widać, rozliczanie podatków na własną rękę, nawet z pomocą aplikacji, może prowadzić do pewnych komplikacji. Z tego względu, warto korzystać z pomocy sprawdzonych księgowych.