Prowadzenie firmy związane jest z koniecznością przestrzegania szeregu przepisów w tym tych dotyczących rejestracji sprzedaży. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że prawo różnicuje przedsiębiorców i branże muszą przestrzegać różnych zapisów dotyczących tego jak mogą to robić. Może przyprawić to o zawrót głowy, dlatego dobrze skorzystać z pomocy biura księgowego. Jedną z często spotykanych wątpliwości jest to, kto musi używać kasy fiskalnej.
Prowadzenie księgowości to skomplikowany proces, podczas którego musimy przestrzegać wielu zasad, przepisów oraz reagować na zmieniające się paragrafy. Pomoże nam w tym sprawdzony księgowy, który wytłumaczy zawiłości polskiego prawa. Jednak prowadzenie księgi czy dowolnej dokumentacji księgowej nie byłoby możliwe bez rejestrowania sprzedaży produktów i usług. Istnieje kilka sposobów, jak można to robić, jednak wciąż najpopularniejszym jest stosowanie kasy fiskalnej. Kto musi ją posiadać, a kto nie?
Trzeba przyznać, że temat kasy fiskalnej budzi wiele emocji. Przede wszystkim mamy problem z oceną kto i kiedy musi zacząć jej używać, a kto w ogóle nie musi jej rejestrować. Kłopotliwe są również jej zgłoszenie, uruchomienie i użytkowanie. Przepisy mówią dokładnie o ulgach i zwolnieniach, które są źródłem większości wątpliwości. Czy jednak kasa fiskalna to takie zło dla przedsiębiorcy? Z roku na rok katalog branży, które muszą z niej korzystać poszerza się o nowe PKD. Przedsiębiorca, który sprzedaje swoje produkty lub usługi osobom fizycznym, które nie prowadzą firmy i niektórym rolnikom, muszą rejestrować tę sprzedaż za pomocą kasy. Dzięki temu można kontrolować należny podatek czy dokładny obrót danej firmy. Analizując ostatnie zmiany w dotyczących tego tematu rozporządzeniach, można wywnioskować, że celem jest zobligowanie wszystkich do użytkowania tej formy kontroli sprzedaży, ale wciąż istnieją pewne zwolnienia, z których można korzystać. Nie musimy więc dodatkowo pamiętać o terminach, legalizacji i serwisowaniu urządzenia, a także o dodatkowych opłatach z tym związanych. Niektóre osoby uważają to za wygodną formę rejestracji sprzedaży, dużo jednak chce jej uniknąć, dopóki jest taka możliwość. Każdy powinien samodzielnie lub z pomocą księgowego ocenić czy jest to opłacalne, ale księgowy poinformuje nas również, w którym momencie będziemy musieli zacząć używać kasy.
Podstawowy przepis mówi, że kasa powinna być używana przez tych przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary lub usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności oraz rolnikom ryczałtowym, jeśli ich obroty przekroczyły 20 000 zł. Natomiast trzeba mieć świadomość, że istnieją pewne grupy przedsiębiorców, którzy muszą ją posiadać bez względu na uzyskany obrót. I tak w kasę fiskalną muszą się zaopatrzyć osoby sprzedające między innymi gaz płynny, części do silników, silniki spalinowe, nadwozia do pojazdów spalinowych, przyczepy i naczepy oraz ich części, sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny, sprzęt fotograficzny, wyroby z metali szlachetnych, nośniki danych cyfrowych i analogowych, paliwa, wyroby tytoniowe i alkoholowe, perfumy i wody toaletowe. Również świadcząc niektóre usługi, od początku musimy posiadać kasę, są to między innymi usługi przewozu pasażerów, przewozu taksówkami, naprawy samochodów, wulkanizacji, opieki medycznej, prawnicze czy doradztwa podatkowego, a także fryzjerskie i kosmetyczne (rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących).