pełna księgowość
Pełna księgowość
March 4, 2019
książka przychodów
O czym pamiętać podczas zakładania księgi przychodów i rozchodów?
March 25, 2019

Księga Przychodów i Rozchodów – wady i zalety

księgowość

Każdy początkujący przedsiębiorca zobowiązany jest do wybrania metody rozliczenia podatku. Dostępne są cztery możliwości, tj. karta podatkowa, księga przychodów i rozchodów, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz pełna księgowość. Ciężko określić, która z tych metod jest najlepsza, ponieważ każda ma swoje wady i zalety. Jedno jest pewne – najlepszym rozwiązaniem jest wybranie metody, która odpowiadać będzie charakterowi prowadzonej działalności.

Karta podatkowa i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Już na samym początku należy zaznaczyć, że zarówno karta podatkowa, jak i ryczałt od przychodów ewidencjonowanych są w znacznym stopniu ograniczone przez ustawodawcę. Chodzi tutaj głównie o limit osiąganych przychodów i charakter prowadzenia działalności. Oznacza to, że przedsiębiorca, który nie przekracza kwoty przychodu 12 tys. euro wybierać może tylko z dwóch opcji, którymi są Księga Przychodów i Rozchodów oraz pełna księgowość. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest jednak Księga Przychodów i Rozchodów.

Zalety i wady

Do największych wad prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów zaliczyć należy konieczność gromadzenia wszelkiej dokumentacji księgowej. Każdy ponoszony przez przedsiębiorcę wydatek powinien być poparty odpowiednimi rachunkami. Niegromadzenie dokumentacji uniemożliwi skuteczne zliczanie wydatków, jako kosztów uzyskania przychodu. Do największych zalet zalicza się możliwość zaliczania w koszty przychodów wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem firmy. Warto również wspomnieć, że prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów daje dokładny obraz kondycji finansowej działalności. Ponadto osoby, które zdecydują się na tę formę rozliczenia nie muszą posiadać specjalistycznej wiedzy. Księgę można założyć samodzielnie – zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej lub można ją kupić w sklepie z artykułami biurowymi. Trzeba jednak pamiętać, że uzupełniona księga musi być przechowywania przez pięć lat podatkowych w archiwum firmy.