księgowość
Księgi przychodów i rozchodów
December 10, 2018
dlaczego biuro rachunkowe
Dlaczego warto korzystać z usług biura księgowego?
December 21, 2018

Jakie cechy powinien mieć idealny księgowy?

idealny księgowy

Wydawać by się mogło, że znalezienie idealnego księgowego nie powinno nastręczać zbyt wielu trudności. Trzeba jednak pamiętać, że to właśnie rzetelnie i profesjonalnie prowadzona księgowość przekłada się w dużym stopniu na sukces przedsiębiorstwa. Mając to na uwadze warto zadbać, aby osoba, którą zatrudnimy, posiadała odpowiednie kompetencje. Jakie cechy powinien mieć idealny księgowy? – na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Zachęcamy do uważnej lektury. 

Kompetencje i predyspozycje

Podczas poszukiwań idealnego księgowego, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wykształcenie i doświadczenie. Pamiętajmy, że wbrew pozorom, ta praca nie należy do najprostszych i wymaga szerokiej wiedzy, opanowania, profesjonalnego podejścia i – przede wszystkim – znajomości aktualnych przepisów prawnych. Mając to na uwadze warto zadbać, aby księgowy którego wybraliśmy, był absolwentem – cieszącej się dobrą renomą – uczelni ekonomicznej.

Ambitny

Ambicja to jedna z najważniejszych cech, które powinien posiadać dobry księgowy. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że nawet najlepiej wyuczony człowiek, nie poradzi sobie w życiu zawodowym, bez posiadania odpowiednich cech charakteru. Pamiętajmy więc, że w zawodzie księgowego bardzo ważne jest nieustanne poszerzanie wiedzy.

Dodatkowe cechy

Poza zaangażowaniem w swoją pracę księgowy powinien być również odporny na stres oraz potrafić współpracować i doskonale organizować swoją pracę. Dobrze, żeby umiał zachować zimną krew w napiętych sytuacjach, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą spotkania z audytorami czy kontrole Urzędu Skarbowego. Oczywiście bardzo ważna jest też kultura osobista, zarówno w relacjach interpersonalnych, wewnątrz, jak i na zewnątrz przedsiębiorstwa.

Sprawdź opinie

Pomimo że rynek usług księgowych działa obecnie bardzo prężnie, to znalezienie idealnego kandydata może okazać się problematyczne. Jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań warto zrobić wywiad wśród znajomych lub sprawdzić opinie w internecie na temat rozważanego biura księgowego.