rejestracja firmy
W jaki sposób zarejestrować własną firmę?
January 7, 2019
rozliczenie z US
Czy warto korzystać z pomocy księgowego podczas rozliczeń z US?
January 21, 2019

Dobry księgowy – komu i dlaczego jest potrzebny?

księgowa

Z usług dobrego księgowego powinien korzystać każdy przedsiębiorca – bez wyjątku. Należy bowiem pamiętać, że sumienne prowadzenie ksiąg finansowych działalności, jest podstawowym obowiązkiem każdego posiadacza firmy, a przepisy, które dotyczą dokumentacji transakcji finansowych przedsiębiorstwa są zawiłe i ulegają nieustannym zmianom. Dlaczego jeszcze warto korzystać z usług księgowego? – zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Korzyści wynikające ze współpracy z księgowym

Księgowość i rachunkowość skupiają się głównie na bieżącym prowadzeniu ksiąg handlowych, w tym również ksiąg przychodu i rozchodu oraz rozliczeniach kadrowo-płacowych i podatkowych. Zachowanie fachowego podejścia do zagadnień rachunkowych firmy zapewnia jej posiadaczowi bezpieczeństwo i pozwala na podniesienie dochodów, wynikających z prowadzenia działalności. Można więc powiedzieć, że dobry księgowy potrafi znaleźć najlepsze metody optymalizacji podatkowej, co bezpośrednio przekłada się na większe zyski w firmie.

Zewnętrzna księgowa – dla kogo?

Osoba odpowiedzialna za prowadzenie księgowości w danej firmie musi dokładnie poznać wszystkie jej dokumenty finansowe. Niestety, wielu przedsiębiorców nadal boi się powierzać takie informacje osobom z zewnątrz. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tworzenie odrębnego działu księgowego bywa często nierentowne – zwłaszcza w przypadku małych firm. Zdarza się, że koszty związane z utrzymaniem kolejnego pracownika przewyższają możliwości finansowe małych przedsiębiorców i to właśnie oni powinni zastanowić się  nad korzystaniem z usług zewnętrznych biur rachunkowych.

Jak znaleźć dobrego księgowego?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nawiązaliśmy współpracę z rzetelnym i dobrym księgowym, to w pierwszej kolejności powinniśmy poprosić go o okazanie posiadanych uprawnień i certyfikatów. Najważniejszym dokumentem, który gwarantuje wysoką jakość usług, jest otrzymana licencja Ministerstwa Finansów. To, czy dane biuro posiada taką licencję, można łatwo sprawdzić na oficjalnej stronie ministerstwa.