ZUS
Czy każdy przedsiębiorca musi płacić ZUS?
October 16, 2020
księgowa
Czy warto prowadzić samemu księgowość?
November 17, 2020

Dlaczego warto powierzyć rozliczenia kadrowo-płacowe księgowej?

Doświadczenie i dokładność

Każdy przedsiębiorca mający w swoim zakładzie pracowników zatrudnionych na jakimkolwiek stanowisku zobowiązany jest do prowadzenia rozliczeń kadrowo-płacowych. Zdecydowana większość z nas mogłaby oczywiście mieć problem z samodzielnym zajmowaniem się takimi rzeczami, dlatego właśnie powinniśmy te sprawy zostawić w rękach sprawdzonej księgowej. Warto to zrobić choćby ze względu na to, iż taka osoba posiada duże doświadczenie, obszerną wiedzę z zakresu księgowości i rachunkowości, jak również wykształcenie kierunkowe, czyli bardzo ważne i kluczowe cechy, jeśli chodzi m.in. o wykonywanie rozliczeń kadrowo-płacowych.

Tego rodzaju dokumentacja musi być bowiem prowadzona w sposób bardzo rzetelny na każdym etapie zatrudnienia pracownika, ponieważ zawiera ona nie tylko sprawy związane z wynagrodzeniami czy innymi rozliczeniami, ale także i pełne dane oraz dokumenty pracownicze takie jak CV, umowy o pracę, ewidencja czasu pracy, świadectwa pracy czy chociażby informacje dotyczące ukończenia kursu z zakresu bhp oraz dokumentację badań okresowych. Jak widać, są to sprawy niezwykle ważne nie tylko dla nas, ale również dla pracujących w naszej firmie osób, dlatego też zaletą jest powierzenie ich prowadzenia księgowej, ponieważ mamy wtedy pewność, iż będzie to wykonane w bardzo dokładny i terminowy sposób.

Spora oszczędność finansowa

Niewątpliwą zaletą, jaką możemy uzyskać, korzystając z pomocy księgowej w kontekście obsługi kadrowo-płacowej, jest możliwość zaoszczędzenia dużej sumy pieniędzy. Dzieje się tak, ponieważ w tym przypadku nie musimy zatrudniać dodatkowej osoby na stałe w naszej firmie, która będzie się tym zajmować. Dzięki rzetelności księgowej unikniemy również sytuacji związanych z możliwością nakładania na nas kar dotyczących nieprawidłowości w rozliczaniu pracowników z urzędem skarbowym oraz złym przechowywaniu danych osobowych, co również mogłoby narazić nas na straty finansowe lub też konsekwencje prawne z tym związane.