księgowa
Czy warto prowadzić samemu księgowość?
November 17, 2020
mała księgowość
Co to jest mała księgowość dla firm?
January 20, 2021

Co to jest VAT i kto musi go płacić?

VAT

Choć mogłoby się wydawać, że każdy doskonale wie, czym jest podatek VAT, to jednak często jest on mylony z innymi pojęciami. Podatek VAT to nic innego jak podatek od wartości dodanej, który dolicza się prawie do każdego sprzedawanego produktu lub usługi. Co trzeba wiedzieć na temat podatku VAT? Kto musi płacić podatek VAT? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.

Podatek VAT – co to?

Value Aded Tax – czyli w skrócie: VAT – to po prostu podatek, który doliczany jest do cen netto prawie że wszystkich produktów i usług. Trzeba wiedzieć, że podstawowa stawka tego podatku w Polsce wynosi 23%. Osoba kupująca dany produkt lub korzystająca z danej usługi płaci kwotę powiększoną o 23%, a następnie sprzedający odprowadza tę część do urzędu skarbowego.

Zgodnie z polskimi przepisami opodatkowaniu podlega:

– sprzedaż towarów i usług w Polsce

– eksport towarów

– import towarów

– wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

– wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Kto jest zobowiązany do płacenia VAT-u?

Należy wiedzieć, że mimo tego, że obowiązek płacenia VAT-u w Polsce nie jest powszechny, to jednak na wielu przedsiębiorcach spoczywa to zobowiązanie. Dlatego warto podkreślić, kto powinien płacić VAT. Są to przede wszystkim osoby fizyczne, które wykonują samodzielnie działalność gospodarcą – mowa tutaj zarówno o działalnościach producentów, handlowców, jak i usługodawców. Co ważne – osoby, które dopiero rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej, są zwolnione z płacenia podatku VAT.

Trzeba jednak podkreślić, że nie wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek płacenia podatku VAT. Chodzi tutaj o tych przedsiębiorców, których roczny obrót nie przekracza 200 tysięcy złotych. W takiej sytuacji nie istnieje obowiązek rejestracji jako płatnik VAT. Wtedy urząd skarbowy automatycznie uznaje, że dany podatnik jest zwolniony z płacenia podatku VAT. Natomiast jeśli przedsiębiorca przekracza wyżej podany próg, to podlega obowiązkowi płacenia VAT-u – należy o tym pamiętać.

Podatek VAT to jedna z kwestii, która bardzo często sprawia niemałe problemy przedsiębiorcom. Sprawę komplikuje jeszcze to, że za niespełnienie tego obowiązku czy też niepoprawne jego dokonanie grożą bardzo wysokie kary grzywny, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy dobrego biura rachunkowego, dzięki czemu będziemy mieli pewność co do tego, czy nasza działalność objęta się obowiązkiem odprowadzania podatku VAT.

Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, podatek VAT to dość prosta sprawa, choć trzeba podkreślić, że jeśli nie będziemy pilnować kwestii z nim związanych, to możemy przysporzyć sobie wiele problemów. Co jeszcze jest istotne – podatnicy VAT-u nie podlegają podwójnemu opodatkowaniu, a co za tym idzie, VAT, który jest płacony innym przedsiębiorcom, możemy odliczyć od należności. Jednak należy pamiętać, że odliczany VAT musi być naliczony na takie towary, które są związane z prowadzoną przez nas działalnością. Jeśli nie do końca wiemy, czy możemy tego dokonać, to warto skonsultować tę kwestię z biurem rachunkowym jakie usługi księgowe będą potrzebne.